X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Zaszyfrowane skarby

Zaszyfrowane skarby
Maszyna Lorenza - niemiecka maszyna szyfrująca., foto: Matt Crypto/ Wikimedia Commons

Prezentacja przygotowana przez Fundację Centrum Edukacji Obywatelskiej

Zaszyfrowane skarby

Przygotowanie kilku wersji zaszyfrowanych haseł związanych z szeroko rozumianym pojęciem życia. Informacje i szyfry będą dostosowane do wieku odwiedzających. Każdy uczestnik będzie mógł sam spróbować złamać szyfr.

Ci, którzy odniosą sukces, mogą spodziewać się nagrody.

Odszyfrowane pojęcie zostanie następnie wyjaśnione uczestnikowi przez osoby obsługujące stanowisko. Do kodowania wyrazów zostaną wykorzystywane podstawowe algorytmy kryptograficzne.

Co mi jest niezbędne do życia?

Na stoisku zostanie rozwieszona dużych rozmiarów papierowa płachta z narysowaną postacią ludzką. Każdy z odwiedzających stoisko, będzie mógł napisać odpowiedź na pytanie "Co mi jest niezbędne do życia?" W ten sposób powstanie wspólnie stworzona lista naszych podstawowych potrzeb życiowych. Wspólnie z odwiedzającymi stoisko zastanawiać się będziemy, czy te wszystkie potrzeby są możliwe do zaspokojenia. Czego nam najbardziej brakuje do życia i szczęścia?

Każdy odwiedzający stoisko będzie mógł zrobić zdjęcie z uzupełnioną przez siebie planszą z napisem: "Kocham życie, bo...", "Najważniejsza rzecz w moim życiu to...", "Życie w Polsce byłoby ciekawsze, gdyby..." Bezpośrednio po zrobieniu zdjęcia będą one umieszczane w prezentacji, wyświetlanej na dużym ekranie w czasie trwania Pikniku.

Koło fortuny - jak żyją inni

Każdy z odwiedzających stoisko, będzie mógł wziąć udział w quizie losując pytanie za pomocą koła fortuny. Pytania dotyczyć będą różnych aspektów wielokulturowości świata, w którym żyjemy, codziennych zwyczajów innych ludzi, tradycji i kultury. Osoby, które poprawnie odpowiedzą na 3 pytania otrzymają drobny upominek. Poziom przygotowywanych aktywności będzie dostosowany do odbiorcy, a zadania zostaną opracowane na podstawie najnowszych wyników badań i publikacji z zakresu socjologii i kulturoznawstwa.

Masz wybór - quiz obywatelski

Wszyscy odwiedzający nasze stoisko zostaną zaproszeni do udziału w quizie obywatelskim, gdzie znajdą się zadania dotyczące praw człowieka i życia obywatelskiego. Pytania zostaną opracowane na podstawie dostępnych wyników badań socjologicznych. Każdy będzie mógł wziąć także udział w wolnych wyborach - cyklu głosowań, w których będziemy zadawać ważne pytania dotyczące różnych aspektów życia społecznego (np. czy jesteś za/czy jesteś przeciw: legalizacji związków partnerskich, obniżeniem progu wyborczego, wprowadzeniem monitoringu miejskiego, aborcji itp.) Odwiedzający będą głosować na zasadzie referendów (odpowiedzi tak/nie). Wyniki głosowania podawane będą w procentach.

Zagrożone życie

Na stoisku zostanie powieszona plansza z gatunkami zwierząt zagrożonych wyginięciem. Najmłodsi uczestnicy Pikniku otrzymają kolorowanki z narysowanymi konturami tych zwierząt, będą mogli je pomalować na miejscu, bądź zabrać ze sobą do domu. Przygotowane zostanie także stanowisko animatora, który będzie malował dzieciom buzie w charakterystyczne wzory występujące w umaszczeniu czterech zagrożonych wyginięciem zwierząt (kozica, panda, wilk, tygrys). W trakcie malowania animator będzie opowiadał dzieciom o tych gatunkach.

Prezentacja projektów uczniowskich

Uczniowie realizujący programy CEO będą prezentowali efekty swoich działań. Przygotują różnorodne, interaktywne prezentacje angażujące publiczności podzielone na kilka grup tematycznych.

"Młodzi odwagi" - uczestnicy programu będą propagować zdrowy styl życia i aktywność ruchową młodych ludzi, zastanowią się jak dieta wpływa na nasze życie.

"Edukacja globalna" - młodzież pokaże innym, w jakich regionach świata życie jest zagrożone i dlaczego.

"Filmoteka Szkolna. Akcja" - uczniowie zaprezentują, w jaki sposób najwybitniejsi polscy reżyserzy pokazywali życie codzienne PRL-u.

"Szkoła z klasą 2.0" - pokażemy, jak nowe technologie wpływają na nasze codzienne życie. Prezentacji towarzyszą zabawy i quizy dla rówieśników na temat codziennego życia sprzed kilkudziesięciu lat.

Materiały powiązane
  • 10 do potęgi 114! Taką moc miała Enigma

    10 do potęgi 114! Taką moc miała Enigma

    - To ogromna liczba, nawet jak na dzisiejsze czasy – tłumaczy mjr Krzysztof Mańk z Instytutu Matematyk i Kryptologii Wojskowej Akademii Technicznej. W tym roku mija 80 lat od złamania przez polskich matematyków kodu niemieckiej maszyny szyfrującej.