X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Piknik Naukowy Logo
Wersja polska English version

Życie zaczyna się od fizyki. Jak działają zabawki?

Życie zaczyna się od fizyki. Jak działają zabawki?
Jedno ze stanowisk na 16. Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik., foto: Robert Gardziński/PR

Pokazy Centrum Nauczania Matematyki i Fizyki Politechniki Łódzkiej:

Życie zaczyna się od fizyki. Jak działają zabawki?

Przedstawimy "dzięcioła" zsuwającego się z "pnia" dzięki drganiom, "chiński baczek" stający na "głowie", "kamień celtycki" zamieniający drgania na ruch obrotowy, zabawki fikające koziołki oraz drepczące w dół równi.

Pokazy dla najmłodszych, ale... i dorośli będą musieli się zastanowić nad przyczynami pokazanych zjawisk.

Życie w galerii handlowej. Nietrafione zakupy?

Bardzo często, kiedy w domu, po zakupach oglądamy "zdobycze" okazuje się, że piękna turkusowa sukienka jest granatowa, a zielona marynarka jest po prostu brązowa. Przyczyną jest różny rodzaj oświetlenia wykorzystywany w domu i sklepie.

Dzięki naszemu pokazowi, zwiedzający będą mogli poznać przyczyny tego zjawiska.

Promienie słoneczne - zbawienne czy groźne dla życia

Podczas pokazu zwiedzający mogą zmierzyć dokładnie, w jakim stopniu promieniowanie UVA i UVB jest pochłaniane przez różne materiały i substancje oraz porównać, czym różni się promieniowanie UV słońca i sztucznych źródeł.

Chroń życie swoje i innych - crash testy

Samochód zabawka z bezprzewodowym czujnikiem przyspieszenia zderza się z przeszkodą z ustaloną prędkością. Widz dobiera i mocuje gotowe zderzaki, aby zapewnić jak najbezpieczniejsze zderzenie. Przyspieszenie samochodu i zderzenie jest prezentowane "on-line" na wykresie.

Widz może zaprojektować i wykonać własny model zderzaka i ponownie sprawdzić bezpieczeństwo zderzenia.

Minikonkurs: Kto zbuduje "najbezpieczniejszy" zderzak?

Stałość płaszczyzny obrotu źródłem życia

Seria kilku pokazów:

Siadając z wirującym kołem rowerowym na obrotowej platformie, widz ma okazję samemu "poczuć" zasadę zachowania momentu pędu (czy coś tu nie tak z zasadą zachowania energii?!).

Przedziwne zachowania wirujących przedmiotów codziennego użytku. Pokażemy, jak samemu zrealizować w prosty sposób wprawiające w osłupienie "wirujące eksperymenty".

Sprawdź, ile masz w sobie życia

Podtrzymywanie stałej temperatury ciała to jeden z podstawowych warunków prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Znakomitym wskaźnikiem sprawności naszego wewnętrznego "systemu ciepłowniczego" jest stabilność temperatury jego peryferyjnych elementów, np. dłoni.

Odwiedzający stanowisko będzie mógł samodzielnie sprawdzić, jak duże napięcie jest w stanie wygenerować ciepłem swoich dłoni przy wykorzystaniu generatora termoelektrycznego i czy będzie ono stabilne.

Można także sprawdzić, w pojedynkę lub grupowo, czy uda się swym własnym ciepłem zapalić żarówkę, zakręcić wiatraczkiem lub może nawet uruchomić małe radio.

"Magnetyzm" życia

Akcelerator magnetyczny. Kule stalowe zderzają się w obecności pola magnetycznego "zyskując dodatkową energię z niczego". Szczegółowa analiza zjawiska będzie dla wielu uczestników niespodzianką. Pokaz przybliży powszechne w fizyce współczesnej pojęcie pola i jego energii.

Życie jak ruch wahadła - czy jest przewidywalne?

W zależności od energii początkowej wahadła obserwujemy ruch wahadła deterministyczny - całkowicie przewidywalny albo chaotyczny - zupełnie "nieobliczalny".